Historia

image-history

Kiedy mieszkańcy Oględowa postanowili założyć Ochotniczą Straż Pożarną nasz Kraj był pod zaborami. Pierwsze zapiski w kronice pojawiły się w latach 1917, jednak nieoficjalnie działalność straż rozpoczęła przed 1915 rokiem, dopiero w 1917 zaborcy austriaccy zarejestrowali jej działalność.

Również w 1915 kiedy to Oględowiacy przystępowali do Legionów polskich, dwukrotnie w Oględowie przebywał Komendant Pierwszej Brygady Legionów – Józef Piłsudski werbując do swoich tworzonych legionów między innymi młodych już wtedy druhów strażaków.

Byli to między innymi Marceli Myśliwiec, Jan Myśliwiec, Ignacy Nowak, Piotr Wojtaś, Bronisław Grabka, Jan Gawron i Stanisław Gęca.

Założycielem straży był nauczyciel Franciszek Błasiński, którego mianowano pierwszym prezesem, natomiast pierwszym naczelnikiem został Jan Myśliwiec.

W 1918r. zakupiono pierwszy sprzęt strażacki. Była to ręczna sikawka przechowywana w prywatnych pomieszczeniach gospodarczych. Dwa lata później postawiono w środku wsi drewniany budynek, który służył za remizę. W następnych latach zakupiono kolejną sikawkę ręczną oraz kilka mundurów. Mieszkańcy Oględowa i okolic widząc zaangażowanie strażaków i potrzebę istnienia straży nie szczędzili ofiar na jej rozwój. W dowód uznania zakupiono pierwszy sztandar, którego fundatorami byli Franciszek Błasiński z małżonką Anną oraz Jan Jakubik z małżonką Teklą.

W połowie lat 20-tych zakupiono wóz konny rekwizytowy do przewozu sprzętu gaśniczego. W 1935 roku przy wsparciu finansowym mieszkańców wybudowano nową większą remizę ze sceną przystosowaną do imprez kulturalnych- powstał też zespół amatorski kierowany przez Franciszka Błasińskiego.

W latach kolejnych do 1939r. Prezesami byli: Franciszek Błasiński, Jan Jakubik oraz Michał Wojtaś naczelnikami zaś Jan Myśliwiec i Michał Słomka. Z chwilą wybuchu II Wojny Światowej naczelnikiem ponownie zostaje Jan Myśliwiec, a jego zastępcą Kazimierz Rajca-jeden z pierwszych członków OSP. W latach okupacji niemieckiej OSP w Oględowie kontynuowała swoją działalność. W wyniku działań wojennych zniszczona została remiza, zaginął również pierwszy sztandar.

Po zakończeniu działań wojennych zostaje wybrany nowy zarząd, którego prezesem zostaje Jan Wojtaś, a naczelnikiem Jan Myśliwiec. W roku 1950 społeczeństwo Oględowa i okolicy ufundowało kolejny sztandar strażacki, zakupiono również drugi wóz rekwizytowy i motopompę z akcesoriami.

W roku 1954 odbyły się kolejne wybory zarządu OSP w jego skład weszli: Stefan Kotlarz- Prezes, Józef Płatos- Sekretarz, Jan Słomka-Skarbnik. W połowie lat pięćdziesiątych wybudowano kolejną remizę murowaną, której otwarcie odbyło się 16 czerwca 1957 roku.

16 stycznia 1963 roku zmarł Jan Myśliwiec- pierwszy zasłużony dla działalności OSP, długoletni naczelnik-legionista. Po śmierci , którego funkcje naczelnika obejmuje Jan Szymczak sprawując ją do 1965 roku. Po czym odbywają się kolejne wybory. Prezesem zostaje Jan Wojtaś, wiceprezesem Edward Myśliwiec, a naczelnikiem Zenon Słomka. Strażaków Oględowskiej straży cechowała niezwykła wola działania, toteż w 1968 roku powstała inicjatywa budowy funkcjonalnego Domu Strażaka. W 1972 umarł Prezes Jan Wojtaś, obowiązki po nim przejął z-ca Edward Myśliwiec. Rok później odbyły się kolejne wybory zarządu-Prezesem zostaje Stanisłąw Gęca, a naczelnikiem Edward Adwent.

image-history

W połowie lat 70-tych zakupiono działkę, na której rozpoczynają się prace przygotowawcze pod budowę nowej strażnicy. W tym samym czasie Władysław Belusiak nasz rodak zamieszkały w Warszawie poczynił starania dzięki, którym nasza jednostka otrzymała nieodpłatnie z kopalni węgla pierwszy samochód marki STAR. Samochód ten służył naszym druhom do 1990 roku.W 1976 roku Prezesem OSP zostaje Jan Maj, za którego kadencji rozpoczęto budowę nowej strażnicy. W 1979 roku Prezesem zostaje druh Władysław Wójcicki natomiast Wiceprezesem Stanisław Rajca. W okresie ich działalności zostaje dokończona i oddana do użytku 5 czerwca 1983r obecna strażnica . 10 lutego 1988 roku zmarł naczelnik Edward Adwent zasłużony strażak zaangażowany w budowę strażnicy. W 1990 roku nasza jednostka otrzymuje następny wóz bojowy marki Jelcz. W tym samym roku naczelnikiem został Antoni Opałacz.

image-history

26 lipca 1992 r. odbywa się uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej dla uczczenia założycieli OSP oraz 75-lecia jednostki. Strażacy z Oględowa uczestniczyli wielokrotnie w zawodach pożarniczych zajmując czołowe miejsca. Odbierali także wiele wyróżnień i odznaczeń.

Wyrazy uznania i podziękowania za ofiarność i poświęcenie podczas wykonywania obowiązków w czasie akcji gaszenia pożarów spowodowanych długotrwałą suszą wyraził strażakom Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej ,a podziękowanie wręczył osobiście Gen. Pożarnictwa Feliks Dela.

W tym samym roku Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych nadało naszej jednostce Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa.

16 lipca 1995 roku odbyła się uroczystość 80-lecia oraz wręczenie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Oględowa. Sztandar został uroczyście poświęcony i udekorowany złotym medalem. OSP otrzymała w dowód uznania i 80- letniej działalności pamiątkowy puchar od Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 1997 roku dostaliśmy dofinansowanie z Zarządu Głównego OSP oraz od władz gminnych na zakup sprzętu bojowego. Dzięki czemu zakupiony został samochód pożarniczy marki Tatra T815 z pełnym wyposażeniem, który został uroczyście przekazany w dniu 31.05.1998r. Który służy jednostce do dziś.
30 grudnia 2005 roku zakupiony został samochód marki Gazella ze środków Zarządu głównego OSP RP i Urzędu Miasta i Gminy Staszów

W marcu 2010 roku wieloletni Prezes Władysław Wójcicki zostaje Prezesem honorowym. Jego miejsce obejmuje Syn Krzysztof Wójcicki. W lipcu 2011 roku zmarł honorowy Prezes. W marcu 2015 roku podczas walnego zebrania naszej jednostki zostaje wybrany nowy Zarząd. Stanowisko Prezesa obejmuje Michał Dytkowski , V-ce Prezesa Krzysztof Wójcicki, a stanowisko Naczelnika Sebastian Paliś. Podczas tej kadencji zostaje wyremontowany garaż i dzięki pomocy i współpracy z KGW Oględów kuchnia w strażnicy OSP.

W 2019 roku po długich staraniach naszych strażaków jak i Zarządu udało się pozyskać średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN. Środki na zakup pojazdu uzyskaliśmy od Miasta i Gminy Staszów, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ochotnicza Straż Pożarna od 1997 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, bierze udział w wielu zdarzeniach losowych w Gminie Staszów ,jak i poza nią. Mamy nadzieje, że tradycje i czyny będą wciąż podtrzymywane, a pozyskany sprzęt będzie służył dla dobra społeczeństwa.